Motorlu Taşıtlar Vergisi

2014 motorlu taşıtlar vergisi ne kadar ?

2014 yılında en düşük taşıt vergisi 537 liraya çıkacak

Yeni yılda vergi ve harçlara yüzde 3.93 oranında zam geliyor. En düşük motorlu taşıtlar vergisi 537, pasaport harcı ise 131 liraya yükselecek. Yeni fiyatlarda TÜİK tarafından açıklanan ekim ayı Üretici Fiyatları Endeksi'nin 12 aylık ortalamaları dikkate alındı. Artış, çevre temizlik vergisi dışında kalan taşıt vergileri, harçlar, damga vergisi, cezalar ve değerli kağıtlarla defter tutma hadlerini etkileyecek.

2014 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi ve Trafik cezaları

2014 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi ve Trafik cezaları ne olacak ? Yeni yılda vergi ve cezalar nekadar artacak?

Bakanlar Kurulu, mevzuatın kendisine tanıdığı yetkiyi kullanmazsa çeşitli vergi, harç ve cezalar, yeni yılda yüzde 3,93 oranında artacak.

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üretici fiyat endeksi, ekim ayı sonunda, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 3,93 oranında artış gösterdi.

Vergi Usul Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranındaki TÜİK'in üretici fiyatı genel endeksine göre açıklayan Maliye Bakanlığı'nın, 2013 yılı oranını da bu ay içinde ilan etmesi bekleniyor.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor. Kanunlarda, Bakanlar Kurulu'na da belirli limitler içinde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınıyor.

Fazla Ödenmiş MTV - Araç Vergisi Nasıl Geri Alınır ?

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NASIL HESAPLANIYOR?

Taşıt sahipleri, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını iyi takip etmesi gerekmektedir, 1800 motor üstü 4 yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında bir araç de 4 bin 200 lira fazladan vergi ödenmiş olabilirsiniz.

2004 yılının aralık ayında çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı gereği 1 Ocak 2005'ten geçerli olmak üzere indirimli MTV uygulaması başlatıldı.Uygulama gereği otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzerleri bakımından ödenecek vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortası değerinin yüzde 5'ini aşması halinde MTV'nin, aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan taşıtlara isabet eden vergi olarak uygulanması gerekiyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kaç Para ?

Nasıl az MTV ödenir? Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranları

MTV 517 liradan başlıyor

Araçların motor hacimleri ve yaşlarına göre belirlenen MTV, bu yıl 517 liradan başlıyor. Motor hacmi 1.3 litreye kadar olan1ila 3 yaşındaki otomobillerden alınan bu rakam 258,5 liralık iki eşit taksitle ödeniyor. Yıllık MTV, motor hacmi 4 litre ve üzerindeki araçlarda 18 bin 803 liraya kadar ulaşıyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2004'te başlatılan uygulamaya göre, aracın MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5'ini aşıyorsa, MTV bir alt kademeden uygulanabiliyor.

Örneğin 2007 model, 2.0 litre motora sahip bir otomobiliniz var. Aracın kasko bedeli 30 bin lira. Aracın tarifeye göre ödemesi gereken yıllık MTV 1770 lira. Kasko bedelinin yüzde 5'lik kısmı (1500 lira) yıllık MTV'den düşük olduğu için, aracın vergisi bir alt kademeden yani 1040 liradan uygulanıyor. Vergi dairesinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

Araç Sahipleri Dikkat !!! MTV Ödemelerinde 31 Temmuz Son

Araç Sahipleri Dikkat; MTV Ödemeleri 31 Temmuz Son !!!

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenen MTV 2013 yılına ilişkin ikinci taksitinin ödeme süresi 31 Temmuz 2013 Çarşamba günü bitiyor.

Maliye Bakanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV ) kredi kartı ile ödeme imkanının geçen yıllara göre daha da artırıldığını belirterek, mükelleflerin mağduriyet yaşamamaları için yükümlülüklerini yerine getirmede, işlemlerini son günlere bırakmamaları gerektiğini bildirdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, temmuz ayının, MTV'nin ikinci taksitini ödeme ayı olduğuna işaret edilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının, bu vergi türünde kredi kartı ile ödeme imkanını geçen yıllara göre daha da artırdığı ifade edildi.

Artık; Akbank, Denizbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Finansbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın internet sitelerinden de kredi kartı ile MTV'nin ödenebildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

MALİYE MTV ÖDEME - MTV Borç Sorgulama Sayfası GİB.GOV.TR

MALİYE MTV ÖDEME - MTV Borç Sorgulama Sayfası GİB.GOV.TR

Araç sahiplerinin 6 ayda bir ödeme yaptığı mtv vergilerinin son ödemesi temmuz ayı sonunda yapılacak.Aracın yaşı ve gücüne göre çıkan vergiler internet ortamından da ödenebilecek.

İnternet üzerinden satın aldığınız ya da almak istediğiniz araca ait Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borç sorgulaması için aşağıdaki linki TIKLAYINIZ!!!

Araç Borç Sorgulama | Tıkla Borçunu Öğren

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni İnternetten Öderken Dikkat !!! Gelir İdaresi Başkanlığı MTV Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni İnternetten Öderken Dikkat !!! Gelir İdaresi Başkanlığı MTV Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Sorgulama | Tıkla MTV Borçunu Öğren

Dolandırıcılar, Maliye'nin internet sitesini kopyalayıp internetten kredi kartı dolandırıcılığı yaptılar.

17 milyon araç sahibi, bugünlerde Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ikinci taksitini ödüyor. Bazı mükellefler, ödeme yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı 'nın internet sitesini kullanıyor. Kredi kartı bilgilerini girip borçlarını yatırıyorlar.

İçeriği paylaş