EDS Ceza

İstanbul'a Eds Cezası Yağdı

EDS ile birlikte sadece 2012 yılında 522 bin sürücüye trafik cezası kesildi.
İs­tan­bul Em­ni­yet Mü­dür­lü­ğü­’ne bağ­lı Tra­fik De­net­le­me Şu­be Mü­dür Yar­dım­cı­sı Ali Öz­soy­lar, 2012’de ED­S’­den ke­si­len ce­za­la­rın 76 mil­yon 611 bin 316 TL ol­du­ğu­nu belirterek sü­rü­cü­le­rin EDS sa­ye­sin­de ken­di ken­di­le­ri­ni ih­bar et­tik­le­ri­ni be­lirt­ti.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar, Elektronik Denetleme Sistemi’nin (EDS) geçen yıl 522 bin 624 ceza kestiğini söyledi. Özsoylar “Asfaltın altına gömülü deklanşöre basan sürücü kendi kendini yakalıyor” dedi.

DEK­LAN­ŞÖ­RE SÜRÜCÜLER BA­SI­YOR !

Öz­soy­lar, ED­S’­de fo­toğ­raf ma­ki­ne­sin­de­ki gi­bi bir denk­lan­şör bu­lun­du­ğu­nu söy­le­di. “Fo­toğ­raf çe­ke­bil­mek için fo­toğ­raf ma­ki­ne­sin­de dek­lan­şö­re bi­ri­si­nin bas­ma­sı la­zı­m” di­yen Öz­soy­lar söz­le­ri­ni şöy­le sür­dür­dü:

Mobil EDS ile trafik konturolü

Dikkat trafik ihlalleri tespit ededecek "Mobil EDS" hizmete başladı
Kocaeli Büyükşehir Belediyesince geliştirilen Mobil Elektronik Denetleme Sistemi (Mobil EDS) aracıyla trafik ihlalleri tespit edilerek, sürücülere ceza kesilecek.

Yaklaşık 225 bin liraya mal olan proje kapsamında tasarlanan gözlük tipi kamerayla da aracın giremediği dar sokaklarda hizmet verilecek.

Trafik Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Akkaya yaptığı açıklamada, ulaşımda trafiğin akışı, güvenliği ve düzenlenmesi için ileri teknolojilerden faydalandıklarını, bu kapsamda yeni bir uygulamaya daha imza attıklarını belirtti. Mobil aracın, yaya ve araç trafiğinin kontrol altına alınması, insanların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla önemli bir proje olduğunu vurgulayan Akkaya, aracın maliyetinin yaklaşık 225 bin lira civarında olduğunu kaydetti.

"Türkiye'de bu özellikleri içinde barındıran ilk araba"

EDS sistemi nasıl çalışıyor?

EDS sistemi nasıl çalışıyor?

Elektronik Denetleme Sistemi EDS 2007 yılından bu yana İstanbul'da kullanımda. Kullanılan sistem yerli üretim.Patenti Türkiye'de olan trafik sistemleri dünyanın dört bir yanından ilgi görüyor.
Üç farklı EDS kamerası var. Kırmızı ışık ihlali için tasarlananlar, emniyet şeridi ihlalini belirleyenler ve bir de hız limitlerini kontrol eden elektronik denetleme sistemleri.Hız limiti için tasarlanan sistemde kamera önününde yavaşlamak yeterli olmuyor.EDS vesilesiyle bazı noktalardaki trafik ihlalleri yüzde 90 oranında düştü.

EDS’nin Kaydettiği Trafik Cezaları Ehliyete İşleniyor mu ?

EDS’nin Kaydettiği Trafik Cezaları Ehliyete İşleniyor mu ?

Türkiye'deki trafik cezalarının yüzde 55'lik kısmı elektronik kameralar üzerinden yazılıyor.Elektronik sistemlerin ve araç trafiğinin daha yoğun olduğu büyük şehirlerde bu oran yüzde 70'leri buluyor. Ancak EDS ve MOBESE kameralarından yazılan cezaların sürücü ceza puanına işlenmemesi, caydırıcılık sağlamıyor.
Elektronik cezaların caydırıcılığını artırmak için hazırlanan yönetmelik taslağına göre; EDS’nin kaydettiği trafik cezalarına da ehliyetten ceza puanı kesilecek.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yeni yönetmelik taslağına göre, elektronik kameralardan yazılan trafik ceza puanı ilk olarak araç plakası sahibinin sürücü belgesine işlenecek. Ancak iki haftalık itiraz süresi var. Bu süre içinde plaka sahibi, aracı kendisinin kullanmadığını ispatlarsa puanı düşmeyecek. Bu durumda direksiyonda olduğu belirtilen şahsın fotoğrafı, kameradan yazılan fotoğrafla karşılaştırılıp ihlale karışan sürücü ceza puanı alacak.

Eskişehir' li Sürücülere EDS Cezası

Eskişehir' li Sürücülere 1 Milyon 429 bin lira EDS Cezası

2013 yılı Ocak ayından itibaren Eskişehir’de kent içi trafikte araç kullanan hatalı sürücülere 1,5 milyon lira para cezası kesildi.

Eskişehir’de Elektronik Denetleme Sisteminin (EDS) devreye girmesi ile denetimlere takılan, kuralları hiçe sayan ve ihlal yapan sürücüler para cezası ödedi. Yapılan ihlaller, trafik ekiplerinin ve fahri trafik polislerine yakalandı. Gerçekleştirilen denetimler ve uygulanan cezaların aylık tutarı ise 31 bin 687 sürücüye 1 Milyon 429 bin lira oldu.

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2013 yılının ilk 6 ayında önleyici olması amacıyla kesilen trafik cezaları ve denetimlerine rağmen çok sayıda trafik kazası da yaşandı. Kentte bu süre içerisinde bin 42 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 591’inde sürücü ve yolculardan 855 kişi yaralandı. 4 kişi ise hayatını kaybetti. Diğer kazalar maddi hasarlarla atlatıldı.

24 BİN PLAKAYA CEZA

EDS Cezası Sorgulama

EDS Cezası Sorgulama ve Ceza Ödeme

Aracınıza ait EDS ceza sorgulaması ve tafik cezası bilgilerinizi görüntüleyebilmek için aşağıda ki Gelir İdaresi Başkanlığı hızlı ulaşım linkini tıklamanız gerekmektedir.

EDS Cezası Sorgula!!

EDS Nedir? EDS Cezası Nasıl Sorgulanır?

Elektronik Denetleme Sistemi; trafik akışı kontrolünün sağlanması ve şehir yaşantısının kurallara uygun, medeni bir yapıya kavuşturulması amacı ile kent trafiğinde kural ihlali yapan araçların tespiti için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü tarafından faaliyete geçirilen bir uygulamadır.

İçeriği paylaş