Trafik Cezaları

2014 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi ve Trafik cezaları

2014 yılında Motorlu Taşıtlar Vergisi, Emlak Vergisi ve Trafik cezaları ne olacak ? Yeni yılda vergi ve cezalar nekadar artacak?

Bakanlar Kurulu, mevzuatın kendisine tanıdığı yetkiyi kullanmazsa çeşitli vergi, harç ve cezalar, yeni yılda yüzde 3,93 oranında artacak.

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeniden değerleme oranına esas teşkil eden Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üretici fiyat endeksi, ekim ayı sonunda, 12 aylık ortalamalara göre yüzde 3,93 oranında artış gösterdi.

Vergi Usul Kanunu uyarınca her yıl yeniden değerleme oranındaki TÜİK'in üretici fiyatı genel endeksine göre açıklayan Maliye Bakanlığı'nın, 2013 yılı oranını da bu ay içinde ilan etmesi bekleniyor.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor. Kanunlarda, Bakanlar Kurulu'na da belirli limitler içinde bu tutarlarda değişiklik yapma yetkisi tanınıyor.

2014 yılında trafik cezaları yüzde 44 artacak

2014 yılında trafik cezaları yüzde 44 artacak
2014 bütçesine göre, önümüzdeki yıl en çok ceza artışı beklenen alan yüzde 44 ile trafik cezalarında. Cezalarındaki bu olağanüstü artışın büyük ölçüde yeni kameralı trafik kontrol sisteminin etkili olduğu belirtiliyor.

Bugünlerde mecliste görüşülmeye başlanan ve 2014 yılı Bütçe Yasa Tasarısı, önümüzdeki yıl trafik, vergi, yargı ve çevre gibi isimler altında toplanacak cezalarla ilgili tahminleri de içeriyor.

KONTROL ETKİLİ OLUYOR

Buna göre örneğin önümüzdeki yıl 2,1 milyar lira trafik cezası ödeyeceğiz. Bu yıl ödeyeceğimiz ceza ise 1 milyar 447 milyon lirayı bulacak. Buna göre önümüzdeki yıl trafik cezaları toplamda 734 milyon lira artarken artış oranı yüzde 43,6 gibi olağanüstü düzeye çıkacak. Trafik cezalarındaki bu olağanüstü artışın büyük ölçüde yeni kameralı trafik kontrol sisteminin etkili olduğu belirtiliyor.

Trafik cezalarında yeni dönem başlıyor

Yeni trafik cezaları

Her geçen gün artan araç ve buna bağlı olarak kaza oranı bakanlığa trafik terörünün önüne geçebilmek için harekete geçirdi.

İçişleri Bakanlığı sivil ihbar timleri kurulacak, ihlal yapanın plakasına ceza gönderilecek.
SİVİL TİMLER
Trafikte 'radardan kaçtım rahatım' devri bitiyor. Sivil timler her hatanızı tespit edecek ve yol üzerindeki ekiplere plakanızı bildirecek.
PLAKAYA CEZA
Araç durdurmanın mümkün olmadığı veya risk oluşturacağı durumlarda cezalar plakaya kesilecek.
YAT-DİNLEN-GEÇ UYGULAMASI
Uykusuz ve yorgun olan sürücülere geçiş izni verilemeyecek. Denetim noktalarında dinlenmeleri istenecek.
HAVADAN DENETİM
Trafiği kontrol etmek, hatalı davranışları görülen araç ve sürücüleri trafik ekiplerine bildirmek için Ankara-Konya-Aksaray ve Ankara-Bolu-Düzce güzergahlarında helikopterle izleme yapılacak.

Trafikte cep telefonuyla konuşma cezası

Trafikte cep telefonuyla konuşma cezası ne kadar ? Trafikte telefonla konuşmanın cezası

Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek, sürücünün dikkatinin dağılmasına neden oluyor ve ölümlü kazalara yol açıyor. Cep telefonu yla görüşme sırasında sürücüler, daha fazla hata yapıyor, bazı tehlikeli durumların ya hiç farkına varamıyor ya da önlem almakta geç kalıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre bu gecikme, çevresel koşullara, aracın o andaki hızına ve sürücünün yaşına bağlı olarak 0.6 saniyeden 0.9 saniyeye kadar artabiliyor. Saatte 60 kilometre hızla giden bir otomobil sürücüsünün fren yapmasının bu kadar gecikmesi, durma mesafesinin 15 metre daha artması anlamına geliyor.

Aynı araştırmaya göre, sürücüler telefonla basit bir arama yaparken yüzde 20, zihni çok fazla meşgul eden bir görüşme yaparken ise yüzde 29 oranında tehlikeli bir durumu gözden kaçırabiliyor.

2013 Yılı Ödenecek Vergi Oranları

Bu yıl, çeşitli vergi ve harçlar ile cezalar, yüzde 7,80 oranında artacak. Yeni yılla beraber ödenecek motorlu araçlar vergisi, trafik cezaları, emlak vergisi, diğer harç, vergi ve cezalar şöyle...

Yeniden değerleme oranı olan yüzde 7,80 üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 1-3 yaş grubunda yer alan ve motor silindir hacmi 1300 cm3'e kadar olan otomobillerin halen 480 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşında 517 liraya çıkacak. Motor silindir hacmi 1301 cm3 ile 1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi de 768 liradan 828 liraya yükselecek.

Yıllık gelir vergisi beyannamelerindeki damga vergisi 37,19 lira olacak. Bu miktar, makbuz senetlerinde 13,09 lira olarak uygulanacak. Harçların da aynı oranda zam görmesiyle birlikte 1 yıllık pasaport harcı yeni yılda 117,60 liradan 126,77 liraya çıkacak. B sınıfı sürücü belgesi harcı 312,72 lira olacak.

Trafik cezaları

Trafik Cezaları 2013 yılı listesi

Trafik Cezaları Listesi , Trafik Ceza Listesi, 2013 yılının trafiğe ilişkin cezalar

Tıkla Trafik Cezanı Öğren!!

Kırmızı ışıktan hıza; ehliyetsiz araç kullanmaktan telefonla konuşmaya; korsan taksiye binmekten kaza yerinden ayrılmaya kadar sürücüler, yolcular, yayalar, sigorta şirketleri ile trafiği engelleyecek şekilde ev veya işyeri önünde izinsiz çalışma yapanlara kadar 170 ayrı suçun yeni cezaları belli oldu.Maliye Bakanlığı, 2013 yılında trafikle ilgili hangi suça ne kadar para cezası kesileceğine ilişkin listeyi Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili diğer birimleri gönderdi.

Maliye Bakanlığı'nın, 2013'te uygulanacak 170 ayrı suça ilişkin cezayı yüzde 7.8 oranında artırması dikkat çekti. Bakanlar Kurulu'nun bu oranı yüzde 50 artırma yetkisi bulunmasına karşın, cezaların yüzde 11.7 yerine 7.8 oranında artırılması tercih edildi.

Trafik Cezaları Vatandaşın Cebi Yakacak

EMNİYET Müdürü Ercan Çelik, yürürlüğe giren trafik kanunu yönetmeliği hakkında ilçe halkını bilgilendirdi. Yeni yasayla birlikte, sürücü belgesiz veya yetersiz sürücü belgesi ile araç ve motosiklet kullanılması halinde İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ekiplerince sürücüye bin 407 TL para cezası, ayrıca aracı ehliyetsiz kullanan sürücünün araç sahibi olmaması durumunda da araç sahibine yine bin 407 TL idari para cezası uygulanacağını belirten İlçe Emniyet Müdürü Ercan Çelik, vatandaşların ehliyetsiz ya da yetersiz ehliyetle trafiğe çıkmaları halinde ağır cezalara maruz kalabileceğini söyledi.
ALKOLMETREYE ÜFLEMEYENE 2 BİN TL CEZA

Yeni Trafik Cezalarındaki Değişikler ve Trafik Ceza Oranları

Yeni Trafik Kanunu değişiklikleri neler? ,Trafik Cezaları Nekadar Zamladı ?,Trafik cezalarında hangi değişikler yapıldı ?

Trafik Cezası Sorgulamak için TIKLA

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) genel kurulunda görüşülerek kabul edilen kanun ile Karayolları Trafik Kanunun 36, 48 ve Ek 13'üncü maddelerinde bir takım değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler hakkında Erzincan Emniyet Müdürlüğünden açıklama yapıldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) genel kurulunda görüşülerek kabul edilen kanun ile Karayolları Trafik Kanunun 36, 48 ve Ek 13'üncü maddelerinde bir takım değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler hakkında Erzincan Emniyet Müdürlüğünden açıklama yapıldı.

İçeriği paylaş